UEFA Champions League TV Schedule, Match Details

UEFA Champions League TV Schedule, Match Details

The UEFA Champions League group stage is underway.

Group Stage – Matchday 4

(All times Eastern)

5 November 2019 (Tuesday)

GROUP F: Barcelona 0,  Slavia Prague 0
GROUP G: RB Leipzig 2,  Zenit 0
GROUP E: Napoli 1,  Red Bull Salzburg 1
GROUP E: Liverpool 2,  Genk 1
GROUP F: Borussia Dortmund 3,  Inter Milan 2
GROUP G: Lyon 3,  Benfica 1
GROUP H: Chelsea 4,  Ajax 4
GROUP H: Valencia 4,  Lille OSC 1

6 November 2019 (Wednesday)

GROUP B: Bayern Munich 2,  Olympiacos 0
GROUP D: Juventus 2,  Lokomotiv Moscow 1
GROUP A: PSG 1,  Club Brugge 0
GROUP A: Real Madrid 6,  Galatasaray 0
GROUP B: Tottenham 4,  Red Star Belgrade 0
GROUP C: Dinamo Zagreb 3,  Shakhtar Donetsk 3
GROUP C:   Manchester City 1,  Atalanta 1
GROUP D:  Bayer Leverkusen 2,  Atletico Madrid 1

Group Stage – Matchday 5

(All times Eastern)

26 November 2019 (Tuesday)

GROUP A: Galatasaray vs. Club Brugge,  12:55 p.m.
GROUP D: Lokomotiv Moscow vs. Bayer Leverkusen,  12:55 p.m.
GROUP A: Real Madrid vs. PSG,  3 p.m.
GROUP B: Red Star Belgrade vs. Bayern Munich,  3 p.m.
GROUP B: Tottenham vs. Olympiacos,  3 p.m.
GROUP C: Atalanta vs. Dinamo Zagreb,  3 p.m.
GROUP C: Manchester City vs. Shakhtar Donetsk,  3 p.m.
GROUP D: Juventus vs. Atletico Madrid,  3 p.m.

27 November 2019 (Wednesday)

GROUP G: Zenit vs. Lyon,  12:55 p.m.
GROUP H: Valencia vs. Chelsea,  12:55 p.m.
GROUP E: Liverpool vs. Napoli,  3 p.m.
GROUP E: Genk vs. Red Bull Salzburg,  3 p.m.
GROUP F: Barcelona vs. Borussia Dortmund,  3 p.m.
GROUP F: Slavia Prague vs. Inter Milan,  3 p.m.
GROUP G: RB Leipzig vs. Benfica,  3 p.m.
GROUP H: Lille OSC vs. Ajax,  3 p.m.

Group Stage – Matchday 6

(All times Eastern)

10 December 2019 (Tuesday)

GROUP E: Napoli vs. Genk,  12:55 p.m.
GROUP E: Red Bull Salzburg vs. Liverpool,  12:55 p.m.
GROUP F: Borussia Dortmund vs. Slavia Prague,  3 p.m.
GROUP F: Inter Milan vs. Barcelona,  3 p.m.
GROUP G: Lyon vs. RB Leipzig,  3 p.m.
GROUP G: Benfica vs. Zenit,  3 p.m.
GROUP H: Chelsea vs. Lille OSC,  3 p.m.
GROUP H: Ajax vs. Valencia,  3 p.m.

11 December 2019 (Wednesday)

GROUP C: Dinamo Zagreb vs. Manchester City,  12:55 p.m.
GROUP C: Shakhtar Donetsk vs. Atalanta,  12:55 p.m.
GROUP A: PSG vs. Galatasaray,  3 p.m.
GROUP A: Club Brugge vs. Real Madrid,  3 p.m.
GROUP B: Bayern Munich vs. Tottenham,  3 p.m.
GROUP B: Olympiacos vs. Red Star Belgrade,  3 p.m.
GROUP D: Bayer Leverkusen vs. Juventus,  3 p.m.
GROUP D: Atletico Madrid vs. Lokomotiv Moscow,  3 p.m.

Round of 16

Draw takes place on Dec. 16 in Nyon, Switzerland. The eight group winners will be paired up against the eight runners-up. No team can play a club from their group or from their country.

18 February 2020 (Tuesday)
First leg matchups, time TBD

19 February 2020 (Wednesday)
First leg matchups, time TBD

25 February 2020 (Tuesday)
First leg matchups, time TBD

26 February 2020 (Wednesday)
First leg matchups, time TBD

10 March 2020 (Tuesday)
Second leg matchups, time TBD

11 March 2020 (Wednesday)
Second leg matchups, time TBD

17 March 2020 (Tuesday)
Second leg matchups, time TBD

18 March 2020 (Wednesday)
Second leg matchups, time TBD

Quarterfinals

Draw for takes place on 20 March, 2020 in Nyon, Switzerland in which the final path to from quarters to semis to final in Istanbul will be determined.

Tuesday, April 7
First leg matchups, time TBD

Wednesday, April 8
First leg matchups, time TBD

Tuesday, April 14
Second leg matchups, time TBD

Wednesday, April 15
Second leg matchups, time TBD

Semifinals

Tuesday, April 28, 2020
First leg matchup, time TBD

Wednesday, April 29, 2020
First leg matchup, time TBD

Tuesday, May 5, 2020
Second leg matchup, time TBD

Wednesday, May 6, 2020
Second leg matchup, time TBD

Final

Saturday, May 30, 2020 (in Istanbul, Turkey)
Semifinal winners, time TBD (TNT, TUDN)

 

Matchday 1 – Group Stage (Final Scores)

Tuesday, September. 17, 2019

GROUP F: Inter Milan 1, Slavia Prague 1
GROUP G: Lyon 1, Zenit 1
GROUP E: Napoli 2, Liverpool 0
GROUP E: Red Bull Salzburg 6, Genk 2
GROUP F: Borussia Dortmund 0, Barcelona 0
GROUP G: RB Leipzig 2, Benfica 1
GROUP H: Valencia 1, Chelsea 0
GROUP H: Ajax 3, Lille OSC 0

Wednesday, September. 18, 2019

GROUP A: Club Brugge 0, Galatasaray 0
GROUP B: Olympiacos 2, Tottenham 2
GROUP A: PSG 3, Real Madrid 0
GROUP B: Bayern Munich 3, Red Star Belgrade 0
GROUP C: Dinamo Zagreb 4, Atalanta 0
GROUP C: Manchester City 3, Shakhtar Donetsk 0
GROUP D: Lokomotiv Moscow 2, Bayer Leverkusen 1
GROUP D: Atletico Madrid 2, Juventus 2

Matchday 2 – Group Stage

Tuesday, October. 1, 2019

GROUP A: Real Madrid 2, Club Brugge 2
GROUP C: Shakhtar Donetsk 2, Atalanta 1
GROUP A: PSG 1, Galatasaray 0
GROUP B: Bayern Munich 7, Tottenham 2
GROUP B: Red Star Belgrade 3, Olympiacos 1
GROUP C: Manchester City 2, Dinamo Zagreb 0
GROUP D: Juventus 3, Bayer Leverkusen 0
GROUP D: Atletico Madrid 2, Lokomotiv Moscow 0

Wednesday, October. 2, 2019

GROUP E: Genk 0, Napoli 0
GROUP F: Borussia Dortmund 2, Slavia Prague 0
GROUP E: Liverpool 4, Red Bull Salzburg 3
GROUP F: Barcelona 2, Inter Milan 1
GROUP G: Lyon 2, RB Leipzig 0
GROUP G: Zenit 3, Benfica 1
GROUP H: Chelsea 2, Lille OSC 1
GROUP H: Ajax 3, Valencia 0

Matchday 3 – Group Stage

(All times Eastern)

Tuesday, October. 22, 2019

GROUP C: Shakhtar Donetsk 2, Dinamo Zagreb 2
GROUP D: Atletico Madrid 1, Bayer Leverkusen 0
GROUP A: PSG 5, Club Brugge 0
GROUP A: Real Madrid 1, Galatasaray 0
GROUP B: Bayern Munich 3, Olympiacos 2
GROUP B: Tottenham 5, Red Star Belgrade 0
GROUP C: Manchester City 5, Atalanta 1
GROUP D: Juventus 2, Lokomotiv Moscow 1

Wednesday, October. 23, 2019

GROUP G: RB Leipzig 2, Zenit 1
GROUP H: Chelsea 1, Ajax 0
GROUP E: Napoli 3, Red Bull Salzburg 2
GROUP E: Liverpool 4, Genk 1
GROUP F: Inter Milan 2, Borussia Dortmund 0
GROUP F: Barcelona 2, Slavia Prague 1
GROUP G: Benfica 2, Lyon 1
GROUP H: Lille OSC 1, Valencia 1

 

This News is Brought to You by SATiiTV.COM in Association with Satellite @ Internet India Magazine.

To Stay Connected, Dowload  SIIMAG Digital App
FREE Download

Related posts